Igazi locostos eljárásra bukkantam a neten. Elektrolízis segítségével el lehet távolítani a rozsdát, meglepően egyszerűen. Persze, mint minden egyszerű megoldás, ez sem tökéletes, mindíg akad valami fanyar kanyar, amitől a Hú, de izé de tök jóó, szimla hm, oké-vá silányul.
Az eljárás lényege, hogy nártium carbonátos (Na2CO3) vízbe lógatjuk a tisztítani kíván munkadarabot, erre a negatív pólust kapcsoljuk. A pozitív elekrtóda egy vas tárgy (nem rozsdamentes!), ami legjobb, ha körbeveszi a munkadarabot. Akkutöltővel megküldjük az egészet, és láss csodát a sárgásbarna felület helyett, foltos fekete lesz a dédelgetett vasunk. Elvileg ez az eljárás az acél nem bántja, csak a vas-oxiddal lép reakcióba. A müvelet végén kicsi fizikai erőszak kell a trutyi eltávolításához.
DE. A felület porózus marad, tehát gyorsan meg kell szárítani, mert újra rozsdásodni kezd. Ha szárazon elkezded dörzsölni, előbújik a rozsdapor (Bár lehet, hogy hamar szedtem ki), de a lényeg, hogy nem fémtiszta felületet kapunk. Nem sikerült pontosan rájönnöm a reakció folyamatára, nem tudom, hogy milyen vegyület alakul ki. Szóval nagy kérdés, hogy a festéket mennyire tartja magán a késöbbiekben.Találkoztam néhány before-after képpel, igen meggyőzőek, de majd az idő vasfoga eldönti, hogy helyesen jártunk-e el.
Vsz a hammerájt féle kalapácslakkokat jól tartja, de én annál szebb felületet szeretnék 2K-s festékkel. (Kérdés érdemes-e, hiszen 15 centiről senki nem fogja kukkolni ezeket az alkatrészeket, és a felületük amúgy is elég rücsis.)
Az egyik FAQ szerint jó a szódabikarbóna (baking soda, NaHCO3), a másik szerint nem. Az NaHCO3-ból lehet Na2CO3-t növeszteni: 1 órára dugjuk 150C sütőbe.
Ehun vannak az angol leírások: FAQ1 , FAQ2 , Fórum